RADIONICA SNIMANJE NA TERENU U FRKANOVCU S GEODETSKOM ELEKTRONIČKOM TOTALNOM STANICOM  GTS -105 I UPOZNAVANJE S OBJEKTIMA AMBIJENTALNE  CJELINE TRADICIJSKE GRADNJE U ČREČANU

PETAK 10.12.2010

U petak je održana radionica na lokaciji u Frkanovcu, gdje su se učenici i profesori imali prilike pobliže upoznati s načinom i metodama rada GPS uređaja marke Topcon, kao i totalnom stanicom Topcon GTS-105N na terenu. Pomoću GPS uređaja određene su točke koje su poslužile kao geodetska osnova i s kojih su snimani postojeći objekti totalnom stanicom.

Demonstracija rada totalne stanice na terenu i rada GPS uređaja

Snimanju objekata pomoću totalne stanice, prethodili su postupci centriranja i horizontiranja instrumenta, dioptriranja i fokusiranja, te orijentiranje instrumenta u prostoru. Učenici su imali priliku sami vizirati i snimati točke postojećih objekata kako bi kasnijom obradom podataka mogli dobiti tlocrtni prikaz objekata.

Osim snimanja postojećih objekata totalnom stanicom i GPS uređajem, učenici su pomoću geodetskih mjernih pomagala, kao što su mjerna vrpca i ručni laserski daljinomjer, izmjerili i na skicama naznačili frontove objekata.

Mjerenje frontova objekata pomoću mjernih vrpca i ručnih laserskih daljinomjera u potpunosti je zaokupilo učenike

Rezultat snimanja stambenog objekta tradicijske gradnje  na terenu u Frkanovcu

Nakon radionice snimanja na terenu u Frkanovcu, učenici i profesori škole Zsigmondy Vilmos and Széchenyi IstvánTechnical, Vocational Secondary School  iz Nagykanizse posjetili su i razgledali lokalitet ambijentalne  cjelinestambeno – gospodarskih objekata tradicijske gradnje u Črečanu.

Razgledavanje lokaliteta ambijentalne  cjelinestambeno – gospodarskih objekata tradicijske gradnje u Črečanu.

« Listopad 2021 »